Sezai Karakoç Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Sezai KarakoçHayatı

Sezai Karakoç, 1933’te Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde doğmuş olan sanatçı, parasız yatılı olarak Gaziantep Lisesi’nde okumuş ve 1955 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nden mezun olmuştur. 1956-1965 yılları arasında Maliye müfettiş yardımcılığı ve gelirler kontrolörlüğü görevlerinde çalışmış ve görevi gereği Anadolu’yu çok gezip ve birçok il, ilçeyi inceleme, tanıma fırsatı bulmuştur. 1965 yılında memurluktan ayrılarak gazetecilik ve yayıncılık işlerine yönelmiştir.

“Diriliş” dergisini yayımlayan sanatçı, 1971’den sonra kısa bir süre için Gelirler Genel Müdürlüğü’nde çalışmış, tekrar devlet memurluğu görevinden ayrılarak gazetecilik ve yayıncılığa devam etmiştir. Sezai Karakoç 1990’ların başından itibaren siyasi faaliyetlerde de bulunmuş 1990 yılında “güller açan gül ağacı” amblemiyle Diriliş Partisi’ni kurmuştur. Partisi 19 Mart 1997’de üst üste iki defa genel seçime girmediği için kapatılmış, 2007’de Yüce Diriliş partisini kurmuştur. Karakoç, 2006 yılında Kültür Bakanlığı Özel Ödülü’ne, 2011 yılında Cumhurbaşkanlığı Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Sezai Karakoç’un Edebi Kişiliği

  • Başlangıçta Pazar Postası’nda İkinci Yeni akımı doğrultusunda şiirler yazmış; daha sonraki yıllarda tümüyle kendi şiirine yönelmiştir.
  • Monna Rosa” şiiriyle tanınmış, sevilmiştir.
  • Şiirlerinde kutsal kitaplardaki kıssaları çağdaş bir anlatımla okuyucuya sunması, modern Fransız şiirinde ve dinsel kaynaklardan yararlanması onun büyük bir bilgi birikimine sahip olduğunu gösterir.
  • Yeni biçim araştırmalarıyla, değişik imgelerle kendine özgü, mistik ve İslami içeriğe yer veren eserleriyle kuşağının en iyi şairleri arasına girmeyi başarmıştır.
  • Gazete yazılarında ise İslam toplumlarının çağdaş dünyadaki konumlarını ele almış; eski Türk uygarlıklarına ilişkin değerlerle çağdaş bir kişilik oluşturma düşüncelerini işlemiştir.
  • Dergi ve gazetelerde sanat yazıları, eleştirileri, Fransız şiirinden çeviriler yayımlamıştır.
  • Başlangıçta İkinci Yeni şairleri arasında yer alan sanatçı, sonraları iyice mistisizme ve içsele yönelmiştir. Din ve inanç yoluyla fizik ötesi kaygıları yenmiş mistik bir şairdir.
  • Düşünce temelini yerleşik ulusal değerlerden alışıyla klasik, bu temeli yeni ve kapalı-karanlık bir imaj evreniyle, örgüleyişiyle de İkinci Yeni kabul edilir.
  • Gizemli düşünceyi modern şiir akımı ögeleriyle yansıtan özelliğiyle İkinci Yeni içinde ve günümüz şiirinde özgün bir yer edinmiştir. Öze önem vermiş ve her özün yeni bir biçim yaratacağına inanmıştır.

Sezai Karakoç Eserleri

Şiir
Körfez
Şahdamar
Hızır’la Kırk Saat
Sesler
Taha’nın Kitabı
Kıyamet Aşısı
Gül Muştusu
Zamana Adanmış Gönüller
Alınyazısı Saati
Ayinler
Leyla ü Mecnun
Ateş Dansı
Monna Rosa
Şiirler
Ayinler
Ateş Dansı
Alınyazısı Saati

Şiir-Düzyazı
Mağara ve Işık

Röportaj
Tarihin Yol Ağzında

İnceleme
Yunus Emre
Mehmet Akif
Mevlana

Öykü
Meydan Ortaya Çıktığında
Portreler

Deneme
Yazılar
Ölümden Sonra Kalkış
Makamda
Edebiyat Yazıları 1
Edebiyat Yazıları 2

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ebuzziya Tevfik

Ebüzziya Tevfik Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı Ebüzziya Tevfik, 10 Şubat 1849’da İstanbul’da doğdu. Asıl adı Mehmed Tevfik olan yazar, yazılarında …