Beş Hececiler Online Test – 1

0%
0 oylar, 0 ort

Beş Hececiler - 1

1 / 10

Orhan Seyfi Orhon, şiirin dışındaki türlerde de eserler kaleme almıştır. Denemelerini Dün-Bugün-Yarın (I) adıyla kitaplaştırmıştır. Gazetelerde yayınladığı fıkralardan bir kısmını Kulaktan Kulağa (II) bir kısmını Elimle Seçtiklerim (III) adlı kitaplarda bir araya getirmiştir. Mizah ve hiciv tarzındaki hikâyelerini Düğün Gecesi (IV) adlı kitapta toplamıştır. Ayrıca Çocuk Adam (V) adlı bir de romanı yayımlanmıştır.
Yukarıdaki numaralanmış yerlerin hangisinde bir bilgi yanlışı vardır?

2 / 10

I. Suda Halkalar – Faruk Nafiz Çamlıbel
II. Gönülden Gönüle – Yusuf Ziya Ortaç
III. Gönülden Sesler – Orhan Seyfi Orhon
IV. Bulutlara Yakın – Halit Fahri Ozansoy
V. Varidat-ı Süleyman – Enis Behiç Koryürek
Yukarıdaki yapıt-sanatçı eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?

3 / 10

Darülbedayi’de oynanan ilk yerli oyun olan eser ve onun yazarı aşağıdakilerden hangisidir?

4 / 10

—- Sanat adlı şiiri, Anadolu’nun ve dolayısıyla Anadolu halkının kültürüne geri dönüşün bir manifestosu niteliğindedir. Şair, divan edebiyatının bireyselliğini temsil eden “sen” şahsıyla, Anadolu halkının bütünlüğünü, kaynaşmışlığını temsil eden “biz” şahsı arasındaki karşıtlıkla şiirini geliştirir. Şair şiirini şöyle sonlandırır:
Başka sanat bilmeyiz, karşımızda dururken
Yazılmamış bir destan gibi Anadolu’muz
Arkadaş, biz bu yolda türküler tuttururken
Sana uğurlar olsun… Ayrılıyor yolumuz
Bu parçada boş bırakılan yere verilen bilgilere göre aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

5 / 10

Kürkçü Dükkânı, Şeker Osman, Göç ve Üç Katlı Ev adlı romanların yazarı olan ve Beş Hececiler içinde yer alan sanatçı, aşağıdakilerden hangisidir?

6 / 10

(I) Hecenin Beş Şairi’nden biri olarak ünlenen Yusuf Ziya Ortaç, Orhan Seyfi Orhon’la birlikte çıkardığı Akbaba mizah dergisini ölümüne değin yayımlamış, Çınaraltı adlı dergiyi de Türk basınına kazandırmıştır. (II) Kehkeşan isimli derginin açmış olduğu şiir yarışmasında, aruzla yazdığı Gün yahut Kış şiiri birinci olunca, dergilerde ardı ardına şiirler yayımlayarak adını duyurmuştur. (III) Şiire aruz ile başlasa da Ziya Gökalp’le tanıştıktan sonra heceye yönelmiş, şöhretini hece ölçüsü ile yazdığı, askere ve millete manevi güç vermeye çalıştığı destani şiirlerle bulmuştur. (IV) Hece ile yazdığı kahramanlık şiirlerini Akından Akına adıyla kitap hâline getirmiştir. (V) Daha sonra aynı tarzdaki şiirleriyle Akıncı Türküleri adlı şiir kitabını yayımlamıştır.
Bu parçadaki numaralanmış cümlelerin hangisinde bir bilgi yanlışı vardır?

7 / 10

El gibi dolaşma Anadolu’nda
Arkadaş, yurdunu içinden tanı
Dinle bir güzeli pınar yolunda
Dinle bir yaylada garip çobanı
Bu dizelerin biçim, dil ve içerik özellikleri dikkate alındığında aşağıdaki topluluklardan hangisine ait bir şair tarafından yazıldığı söylenebilir?

8 / 10

İlk örneklerini Abdülhak Hamit’te gördüğümüz manzum tiyatro tarzında da eserler kaleme alan —-, teknik bakımdan kusurlu, basit bir kuruluşu olan Canavar adlı manzum piyesinde Anadolu ve Anadolu insanını anlattı. Millî Mücadele’yi ve Atatürk’ü de yakından tanıyan sanatçı, teknik ve sahne kullanılışı bakımından yetkinlik gösteren Akın ve Özyurt adlı piyeslerinde Atatürk’ün tarih görüşünü, millet ve insan anlayışını ortaya koydu. Kahraman adlı piyesinde yine Atatürk’ü canlandırdı.
Bu parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

9 / 10

Arabamız tutarken Erciyes’in yolunu:
“Hancı dedim, bildin mi Maraşlı Şeyhoğlu’nu?”
Gözleri uzun uzun burkuldu kaldı bende,
Dedi: “Hana sağ indi, ölü çıktı geçende!”
Yaşaran gözlerimde her şey artık değişti,
Bizim garip Şeyhoğlu buradan geçmemişti.
Gönlümü Maraşlının yaktı kara haberi.
Aradan yıllar geçti işte o günden beri
Ne zaman yolda bir hana rastlasam irkilirim,
Çünkü sizde gizlenen dertleri ben bilirim.
Ey köyleri hududa bağlayan yaşlı yollar,
Dönmeyen yolculara ağlayan yaslı yollar!
Ey garip çizgilerle dolu han duvarları,
Ey hanların gönlümü sızlatan duvarları!
İçerik ve biçim özellikleri göz önünde bulundurulduğunda yukarıdaki şiirin aşağıdaki şairlerden hangisi tarafından yazıldığı söylenebilir?

10 / 10

Çocuk denecek yaşta şiirle uğraşmaya başlayan —-, ilk şiirlerini sade bir dille ve aruz ölçüsüyle yazmıştır. İlk şiir kitabı Fırtına ve Kar adını taşır. Bu kitaptaki bütün şiirleri aruzla yazılmıştır. Bu şiirlerle aruzun ustalarından sayılmaya başlamıştır. Kitaba adını veren, onun özgün bir üsluba ulaştığını gösteren Fırtına ve Kar adlı şiiri, okuma kitaplarına girmiş; törenlerde okunmaya başlamıştır.
Bu parçada boş bırakılan yere verilen bilgilere göre aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 0%

0%

Sevgili gençler, sizler için hazırladığımız Beş Hececiler online test soruları sayesinde bilgilerinizi ölçebilirsiniz.  Sınavı bitirdikten sonra mutlaka bizim için yorum kısmından geri bildirim yapmayı unutmayınız. Sorular hakkındaki görüşlerinizi, kaç doğru yaptığınızı, hatalı soru var mıydı, test seviyesi nasıldı gibi sorulara yanıtlarınızı yorum kısmından bizlere bildirmeyi unutmayınız.

Daha fazla online teste ulaşmak için bağlantıya tıklayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online Test Çöz

Geleneksel Türk Tiyatrosu Online Test -1

Sevgili gençler, sizler için hazırladığımız Geleneksel Türk tiyatrosu online test soruları sayesinde bilgilerinizi ölçebilirsiniz.  Sınavı bitirdikten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir