Mehmet Rauf Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Mehmet RaufHayatı

Mehmet Rauf, 12 Ağustos 1875 tarihinde İstanbul’da doğdu. Küçük yaşta edebiyat ile ilgilenmeye başlayarak İngilizce ve Fransızca öğrendi. Askeri Rüştiyeden sonra Bahriye (denizcilik) mektebini bitirerek deniz subayı oldu. 1894’te staj için Girit’e, 1895’te Almanya’ya gönderildi ve dönüşünde Tarabya’da elçilik gemilerinin irtibat subaylığına atandı. İlk evliliğini Tevfik Fikret‘in halasının kızıyla yaptı. Çeşitli gönül maceraları peşinde sürüklendi.

Para kazanmak için imzasız olarak yazdığı Zambak adlı romanının ahlaka aykırı bulunması nedeniyle hapse mahkûm edildi ve ordu ile ilişiği kesildi. Hayatını yazarlıkla kazanmaya çalıştı. Zengin bir kadınla yaptığı ikinci evliliğini ancak bir yıl sürdürebildi. Cumhuriyet devrinde kadın dergileri çıkarmasına, ticaretle uğraşmasına rağmen ekonomik sıkıntılardan bir türlü kurtulamadı. 1926’da eserlerinden dolayı kendisine hayranlık duyan genç bir hanımla evlendi; ancak bu evliliğin daha ilk haftalarında geçirdiği felç yüzünden yatağa düştü ve yoksulluk içinde, 23 Aralık 1931 tarihinde İstanbul’da öldü.

Mehmet Rauf’un Edebi Kişiliği

  • Halit Ziya’dan sonra Servetifünun Dönemi’nin en önemli roman ve hikâye yazarıdır.
  • Edebiyatımızın ilk psikolojik romanı sayılan “Eylül” en önemli eseridir.
  • Sanat hayatının oluşmasında Fransız realist ve natüralistlerinin büyük etkisi vardır. Daha çok realizm ve natüralizmden etkilense de aşk, sevgi konularını anlattığından eserlerinde romantizmin etkisi görülür.
  • Halit Ziya’yı örnek alan yazar gerek roman tekniği gerek dil ve anlatımının sağlamlığı bakımından onun kadar başarılı olamamışsa da daha sade bir dille yazmıştır.
  • Halit Ziya’nın başlattığı mensur şiir (düz yazıyla şiir) modasını “Siyah İnciler” adlı eseriyle sürdürmüştür.
  • Mehmet Rauf, eserlerinde Servetifünun edebiyatının genel karakterine uygun olarak, bireyin iç hayatını esas almış ve romantik duyguları, hayalleri ve aşkları işlemiştir. Bu içerik sadece, Kurtuluş Savaşı’ndan bazı kesitlerin yer aldığı “Halas” adlı romanında bir ölçüde değişmiştir.
  • Anlattığı konular ile gerçek yaşamı arasında kuvvetli bir bağ vardır. Kahramanların kişiliğinde âdeta kendi duygu ve düşüncelerini yansıtır.
  • Hikâyeleri ve hemen hepsi uyarlama olan tiyatro denemeleri de vardır.

Mehmet Rauf Eserleri

Roman
Eylül
Genç Kız Kalbi
Karanfil ve Yasemin
Son Yıldız
Kan Damlası
Halas
Böğürtlen
Ferda-yı Garam

Oyun
Cidal
Sansar
Pençe

Öykü
İntizar
Son Emel
Bir Aşkın Tarihi
Eski Aşk Geceleri
Hanımlar Arasında
Menekşe
Aşk Kadını
Kadın İsterse

Mensur Şiir
Siyah İnciler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ebuzziya Tevfik

Ebüzziya Tevfik Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı Ebüzziya Tevfik, 10 Şubat 1849’da İstanbul’da doğdu. Asıl adı Mehmed Tevfik olan yazar, yazılarında …