Mevlüt Yıldırım Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı

Mevlüt Yıldırım, 1896’da Niğde/Bor’a bağlı Ortaköy bucağının Asımaz köyünde doğmuştur. Küçük yaşta ailesi tarafından Ortaköy’deki Kur’an kursuna verilen sanatçı, burada okumayı yazmayı ve Kur’an’ı öğrendi. Bir kıza gönül veren Mevlüt, ilk şiirlerini de bu kız için söyledi. Borlu Âşık Kemalî Baba’yla tanıştı. Kemalî Baba, Mevlüt’teki kavrayış yeteneğine bakarak ona “Yıldırım” mahlâsını verdi.

Soyadı yasası çıkınca Mevlüt, mahlâsını soyadı olarak aldı. I. Dünya Savaşı’nda askere alınan Mevlüt, önce Çanakkale’de savaştı; sonra da Adana’da Fransız kuvvetlerine karşı savaşan çetelere katıldı. Savaş sonunda köyüne dönen sanatçı, evlendi. 1950 yılında hayatını kaybetti.

Mevlüt Yıldırım’ın Edebi Kişiliği

  • Genç yaşta sanat dünyasına giren Mevlüt Yıldırım’ın Behçet Kemal Çağlar ile tanışması ile hayatı değişmiştir.
  • Behçet Kemal Çağlar, Mevlüt Yıldırım’ın şiirlerini beğenmiş ve yayımlaması yönünde Mevlüt Yıldırım’ı yüreklendirmiştir.
  • Şiirlerinde genellikle hece ölçüsünü kullanan Yıldırım, millî konular, aşk, sevda, tabiat ve Türkiye gibi konuları işlemiştir. Özellikle millî duyguları ve Türk milletine olan sevgisini yansıtan şiirleriyle tanınmıştır.
  • 20. yüzyıl halk şairlerinden olan sanatçı, şiirlerinde sade ve içten bir Türkçe kullanmıştır.
  • Orta Anadolu ağzını kullanan Yıldırım, Ankara’da Halkevleri programında şiirini okuyarak büyük beğeni toplamıştır. Şiirlerini “Millî Deyişler” ve “Vatan Bülbülü” adlı iki kitapta toplayan Yıldırım, eserlerini Akpınar dergisi gibi yayınlar aracılığıyla da geniş kitlelere ulaştırmıştır.

Mevlüt Yıldırım Eserleri

Şiir
Millî Deyişler
Vatan Bülbülü

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Milli Edebiyat Dönemi Romanı

Milli Edebiyat Dönemi Romanı

Edebiyatımızda Tanzimat ile birlikte görülmeye başlayan roman türü, Servetifünun Dönemi’nde Batılı bir kimlik kazanmıştır. Milli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir