Sorumluluk Sınavı Nedir?

Liselerde sınıf geçme çeşitlerinden birisi sorumlu geçmedir. Bazı durumlarda lise öğrencisi bir üst sınıfa geçmesine rağmen başarısız olduğu derslerden sorumlu olur. Bir sonraki seneden itibaren sorumluluk sınavlarına girmek zorunda kalır. Bu yazımızda sorumluluk sınavı nedir? Sorumluluk sınavından nasıl geçerim? Sorumluluk sınavından kalırsam ne olur? gibi soruların yanıtlarını vereceğiz.

Sorumluluk Sınavı

Sorumluluk Sınavına Kimler Girer?

Bir lise öğrencisinin sene sonu ağırlıklı ortalaması 50 ve üzerindeyse bu öğrenci sınıfını doğrudan geçer. Sadece baraj dersi sene sonu notu (Türk dili ve edebiyatı ya da okul türüne göre buna eklenen başka dersler) 50’nin altındaysa bu dersten sorumlu olarak geçer. Bunun yanı sıra sene sonu ağırlıklı ortalaması 50’nin altındaysa ve en fazla üç dersten kalmışsa bu derslerden sorumlu olarak geçer.

Burada eklememiz gereken bir şey var. 2019-2020 eğitim-öğretim yılının pandemi nedeniyle tamamlanamaması nedeniyle tüm öğrenciler sınıf geçti. Ancak söz konusu eğitim yılının ilk döneminde 50’nin altında olan tüm dersler de sorumlu kabul edildi. Bu nedenle son iki senedir sorumluluk sınavlarının sayısı da ciddi orada arttı.

Sorumluluk Sınavları Ne Zaman Yapılır?

Normal şartlarda her eğitim öğretim döneminin birinci ve ikinci yarısının başlarında (eylül ve şubat dönemi) ve okulun son haftasında birer kez olmak üzere üç adet sorumluluk sınavı yapılır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın alacağı kararlar doğrultusunda ek sınav konulabilir. Bu sınavların sonunda tek bir ders yüzünden mezun olamayan öğrenci kalırsa, onun için de tek ders sınavı açılır.

Sorumluluk Sınavı Nasıl Geçilir?

Hangi dersten sorumlu kalırsanız kalın, o dersin yıl boyunca işlenen müfredatından sorumlu olursunuz. Bu nedenle sorumluluk sınavlarına çalışmak için ciddi bir zaman harcamanız gerekir. Ancak bu sınavlardan geçmenin yolu basittir. Girdiğiniz herhangi bir sorumluluk sınavından 50 (elli) ve üzerinde not almanız durumunda, o dersten sorumluluğunuz ortadan kalkar.

Sorumluluk Sınavından Kalırsanız Ne Olur?

Yine bilmemiz gereken çok önemli bir şey var. Lise son sınıfı bitirdiğiniz de tek bir dersten dahi sorumluluğunuz olması durumunda dahi mezun olamazsınız. Yani mezun olabilmek için o sınavı mutlaka vermeniz gerekir. Eğer girdiğiniz bir sorumluluk sınavından 50’nin altında not alırsanız bir sonraki sınav döneminde o dersin sınavına yeniden girersiniz. Lise öğreniminiz boyunca bu döngü sürer. Okulu bitirdiğinizde sorumlu dersiniz kalırsa mezun olamaz ve beklemeli öğrenci konumunda kalırsınız. Eylül ayında yapılacak sınavlardan itibaren sorumluluk sınavlarına girmeye devam edersiniz.

Beklemeli Öğrenci Üniversiteye Girebilir mi?

Bu noktada karşımıza en çok çıkan soru bu. Lise son sınıf öğrencisi mezun olamasa dahi üniversite sınavına girebilir ve aldığı puana göre tercih yapabilir. Üniversiteye yerleşmesi halinde ön kayıt da yaptırabilir. Ancak eylül ayında yapılacak sınavlarda sorumlu derslerini veremezse üniversite kaydını tamamlayamaz ve o seneki hakkı yanar. Tüm sınıfları doğrudan geçmeniz dileğiyle…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otobiyografi 2

Otobiyografi Nasıl Yazılır?

Otobiyografi, bir kişinin kendi yaşam öyküsünü anlattığı yazıdır. Kendi hayatınızı anlatırken hem başkalarının ilgisini çekebilecek …