Ülkü Tamer Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Ülkü TamerHayatı

Ülkü Tamer, 20 Şubat 1937 tarihinde Gaziantep’te doğmuştur. Babası Antep’in ilk dokumacılarından olan Hasan Tahsin Bey, annesi Fatma Hanım’dır. Üç erkek çocuğun en büyüğü olan sanatçı, ilköğrenimini Gaziantep’te tamamladıktan sonra İstanbul’a gelerek Robert Kolej’den mezun olmuştur. Bir süre Gazetecilik Enstitüsü’nde devam etmiş, Milliyet Gazetesi’nde editör olarak çalışmıştır. Bir dönem oyunculuk da yapan şair, Milliyet Çocuk ve Sanat Olayı dergilerini çıkarmıştır. 90’lı yılların sonunda Radikal gazetesinin cumartesi ekinde köşe yazarlığı yapmıştır. 1 Nisan 2018 tarihinde Bodrum’da hayatını kaybetmiştir.

Ülkü Tamer’in Edebi Kişiliği

  • Ülkü Tamer, lise yıllarında şiire ilgi duymaya başlamış, yazdığı şiirler Kaynak, Pazar Postası, Yeditepe, Yeni Dergi, Papirus, Sanat Olayı gibi edebiyat dergilerinde yayımlanmıştır.
  • 1959’da yayımladığı “Soğuk Otların Altında” adlı ilk şiir kitabında İkinci Yeni anlayışını yansıtan soyutlamalara, yoğun ve özgün imgelere yer vermiştir.
  • 1970’lerden sonra yalın bir dil kullandığı şiirlerinde toplumsal duyarlılık ağırlık kazanmıştır.
  • Kendine özgü imge dünyası ve süssüz, sade söyleyişiyle dikkati çekmiştir.
  • Zaman zaman düzyazı formatındaki örneklere, halk şiiri türlerine ilgi duysa da her dönemde kendine özgü olmayı başarmıştır.
  • Türkü, koşma tadında; masalları, doğayı, çocuksu duyarlılığını yansıtan özgür çağrışımların beslediği neşeli, gülmece yüklü şiirler yazmıştır.
  • 1967’de “İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür” adlı eseriyle Yeditepe Şiir Armağanı’nı, hikâyeleriyle Yunus Nadi Öykü Armağanı’nı almıştır.
  • Birçok çeviri yapmış, şiir antolojileri hazırlamış, “Edith Hamilton’dan Mitologya” çevirisiyle 1965 TDK Çeviri Ödülü’nü kazanmıştır.
  • Ayrıca Ahmet Kaya’nın “Başkaldırıyorum” ve “An Gelir” albümünde seslendirdiği “Gül Dikeni” ve “Üşür Ölüm Bile”nin bestecisidir. Zülfü Livaneli’nin seslendirdiği “Memik Oğlan” ve Grup Yorum’un “Düşenlere” türküsünün de söz yazarıdır.

Ülkü Tamer Eserleri

Şiir
Soğuk Otların Altında
Gök Onları Yanıltmaz
Ezra ile Gary
Virgülün Başından Geçenler
İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür
Sıragöller
Seçme Şiirler
Yanardağın Üstündeki Kuş (toplu şiirler)

Hikâye
Alleben Öyküleri

Anı
Yaşamak Hatırlamaktır

Antoloji
Çağdaş Latin Amerika Şiiri Antolojisi

Çeviri
Edith Hamilton’dan Mitologya
Harry Potter ve Felsefe Taşı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ebuzziya Tevfik

Ebüzziya Tevfik Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı Ebüzziya Tevfik, 10 Şubat 1849’da İstanbul’da doğdu. Asıl adı Mehmed Tevfik olan yazar, yazılarında …