Buket Uzuner Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Buket UzunerHayatı

Buket Uzuner, 3 Ekim 1955’te Ankara’da doğmuş bir yazar, biyolog ve çevre bilimcidir. Babası bankacı, annesi öğretmen olan Uzuner’in Salih adında bir kardeşi vardır. Babası Ankara’nın köklü ailelerinden birine mensup olup, annesi ise Maraş, Erzincan ve İzmir’e dayanan bir kökene sahiptir. 1966’da Sakalar İlkokulundan, 1972’de Anafartalar Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünde lisans eğitimi almış ve 1977’de mezun olmuştur. İlk evliliğini üniversite yıllarında yapmıştır.

1979’da burslu olarak Norveç’e giderek Bergen Üniversitesi’nde ekoloji alanında yüksek lisans yapmıştır. Daha sonra Michigan Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’nun Çevre ve Su Kirliliği Bölümüne doktora öğrencisi olarak kabul edilmiştir. 1984’te ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümünde asistan olarak çalışmış, ardından Finlandiya’da Tampere Teknik Üniversitesi’nde çevrebilim uzmanı olarak görev almıştır. Türkiye’ye döndükten sonra farklı alanlarda çalışmış ve sonunda yazarlıkta karar kılmıştır. Ali Murat Erkorkmaz ile evli olan Uzuner’in Can adında bir oğlu vardır.

Buket Uzuner’in Edebi Kişiliği

  • Buket Uzuner, çocukluk yıllarından itibaren sanat ve edebiyatla iç içe büyümüş, okumaya ve yazmaya büyük ilgi duymuştur.
  • İlk öykülerini lise yıllarında yazmaya başlamış, üniversite yıllarında Attila İlhan’ın desteğiyle yazma sürecini profesyonel bir düzeye taşımıştır. İlk öykü kitabı “Benim Adım Mayıs” 1986’da yayımlanmıştır.
  • Edebi kariyerinde öyküden romana, denemeden gezi yazılarına kadar pek çok türde eserler vermiştir.
  • Romanlarında toplumsal olaylar, psikolojik sorunlar, kadın hakları ve çevre bilinci gibi konuları işlemiştir. “İki Yeşil Susamuru, Anneleri, Babaları, Sevgilileri ve Diğerleri” romanında kimlik arayışı, yalnızlık ve aşk gibi temaları ele alırken, “Balık İzlerinin Sesi”nde ütopik ve fantastik bir dünya yaratmıştır. “Kumral Ada Mavi Tuna” romanı ile Türkiye’deki toplumsal karışıklıkları ve bireysel iç çatışmaları işlemiştir.
  • Uzuner’in eserleri, gözlem yeteneği ve geniş bir bilgi birikimi ile zenginleştirilmiş olup özellikle kadın bakış açısı ve çevreci duyarlılık ile dikkat çekmektedir.
  • Postmodern anlatı teknikleri, üst kurmaca, metinlerarasılık ve çoğulculuk gibi özellikler eserlerinde öne çıkmaktadır.
  • Uzuner’in eserleri çeşitli ödüller kazanmış, 1993’te “Balık İzlerinin Sesi” romanı ile Yunus Nadi Ödülü’nü, 1998’de “Kumral Ada Mavi Tuna” romanı ile İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Ödülü’nü kazanmıştır. Iowa Üniversitesi tarafından onur üyesi seçilmiş ve ODTÜ tarafından takdir belgesine layık görülmüştür.

Buket Uzuner Eserleri

Öykü
Benim Adım Mayıs (1986)
Ayın En Çıplak Günü (1988)
Güneş Yiyen Çingene (1989)
Karayel Hüznü (1993)
Şairler Şehri (1994)
Şiirin Kızkardeşi Öykü (1999)
Yolda (2009)
Yazın Öyküleri (2012)
Bir Yılbaşı Hikâyesi (2013)

Roman
İki Yeşil Susamuru, Anneleri, Babaları, Sevgilileri ve Diğerleri (1991)
Balık İzlerinin Sesi (1993)
Kumral Ada Mavi Tuna (1997)
Uzun Beyaz Bulut Gelibolu (2001)
İstanbullular (2007)
Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları/SU (2012)
Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları/TOPRAK (2015)
Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları/HAVA (2018)

Deneme ve Gezi Yazıları
Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları (1989)
Newyork Seyir Defteri (1997)
Şehir Romantiğinin Günlüğü (2000)
Benim Adım İstanbul (2011)
Selin ve Cem ile Yolculuklar (2004)

Çocuk Edebiyatı
Ah Bir Kedi Olsam! (2017)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yıldız Ecevit

Yıldız Ecevit Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı Tam adı Nadide Yıldız Ecevit olan yazar, 28 Ocak 1946’da Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde dünyaya …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir