Nazan Bekiroğlu Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Nazan BekiroğluHayatı

3 Mayıs 1957 tarihinde Trabzon’da doğan Nazan Bekiroğlu, eğitimli bir ailenin üçüncü çocuğu olarak büyümüştür. Babası Sabri Karanis, tarih ve edebiyatla ilgilenen bir isim olup Trabzon’da Hedef gazetesinin sahibidir. Annesi ise Azeri kökenli bir eğitimcidir. Çocukluğu Trabzon’da geçmiş olup, deniz manzaralı bir konakta büyümüştür.

Eğitim hayatına Trabzon İskenderpaşa İlkokulu’nda başlayan Bekiroğlu, ardından Trabzon Lisesi’nden mezun olmuştur. Üniversite eğitimini Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamlayarak öğretmenlik kariyerine Trabzon Endüstri Meslek Lisesi’nde başlamıştır. Edebiyat alanında yüksek lisansını tamamladıktan sonra doktora derecesini “Halide Edip Adıvar’ın Romanlarının Teknik Açıdan Tahlili” adlı teziyle almış ve daha sonra doçent unvanı kazanmıştır. Sanatçı, günümüz Türk edebiyatının popüler isimleri arasındadır.

Nazan Bekiroğlu’nun Edebi Kişiliği

  • Edebi kariyerine 1985 yılında Dolunay dergisinde yayımlanan yazılarıyla başlamıştır. Daha sonra Millî Kültür, Türk Edebiyatı, Yedi İklim, Dergâh gibi dergilerde ve Yeni Ufuk, Zaman gibi gazetelerde eserleri yayımlanmıştır.
  • Hikayelerinin yanı sıra şiirler de yazmış ancak Mustafa Kutlu‘nun tavsiyesi üzerine zamanla şiir yazmayı bırakmış ve nesre yoğunlaşmıştır.
  • Nun Masalları” adlı ilk hikaye kitabı, 1997 yılında yayımlanmıştır. Bu eserinde geleneksel ve modern öğeleri harmanlayarak özgün bir hikaye anlatımı sergilemiştir. İkinci hikaye kitabı Cam Irmağı ve Taş Gemi ise 2006 yılında yayımlanmış, bu eserinde tarihi ve mitolojik motifleri işleyerek dikkat çekmiştir.
  • Roman türünde de başarılı eserlere imza atan Bekiroğlu’nun ilk romanı Yusuf ile Züleyha, klasik bir hikayeyi modern bir bakış açısıyla ele alarak dikkat çekmiştir. İsimle Ateş Arasında, Lâ: Sonsuzluk Hecesi ve Nar Ağacı gibi romanları da edebiyatseverler tarafından takdirle karşılanmış ve geniş bir okur kitlesi edinmiştir.
  • Nazan Bekiroğlu’nun eserleri genellikle tarihî, mitolojik ve sembolik öğelerle yoğrulmuş, insanın varoluşsal sorgulamalarına odaklanan derinlikli bir edebi anlatım sunar. Kendine özgü üslubu ve dikkat çekici dil kullanımıyla Türk edebiyatında önemli bir yer edinmiştir.
  • Nazan Bekiroğlu’nun edebi eserlerinin yanı sıra önemli bir yere sahip olan yönü, deneme yazılarıdır.  Denemelerinde, yaşamın ve insanın derinliklerine temas eder, hikaye ve romanlarında yer alan naif ve lirik dilini kullanarak çeşitli konularda düşüncelerini aktarır.
  • Şair Nigâr Hanım ve Halide Edip Adıvar gibi biyografilerinin yanı sıra, karikatürist Hikmet Aksoy ile gerçekleştirdiği uzun söyleşiyi de “Hikmet Aksoy Kitabı: Karınca İzleri” adıyla kitaplaştırmıştır.

Nazan Bekiroğlu Eserleri

Hikâye
Nun Masalları
Cam Irmağı Taş Gemi

Biyografi
Şâir Nigâr Hanım
Halide Edib Adıvar

Roman
Yûsuf ile Züleyha
İsimle Ateş Arasında
Lâ : Sonsuzluk Hecesi
Nar Ağacı
Mücellâ

Deneme
Mor Mürekkep
Mavi Lale Yitik Lale
Cümle Kapısı
Yol Hâli
Mimoza Sürgünü
Kelime Defteri
Yerli Yersiz Cümleler

Röportaj
Hikmet Aksoy Kitabı : Karınca İzleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yıldız Ecevit

Yıldız Ecevit Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı Tam adı Nadide Yıldız Ecevit olan yazar, 28 Ocak 1946’da Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde dünyaya …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir