Alaeddin Özdenören Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Alaeddin ÖzdenörenHayatı

Alaeddin Özdenören, 20 Mayıs 1940 tarihinde Kahramanmaraş’ta doğmuştur. Babası mühendis Hakkı Özdenören, annesi Ayşe Nezahat Hanım’dır. Öykücü Rasim Özdenören‘in ikiz kardeşi olup Necip Fazıl Kısakürek ile akrabalık bağı bulunmaktadır. Babası Hakkı Bey’in Maraş’ta görev yapması nedeniyle çocukluk yıllarını burada geçirmiştir.

Eğitim hayatına Maraş’ta başlayan Alaeddin Özdenören, babasının tayiniyle Malatya ve Tunceli’de de öğrenim görmüştür. Ailesinin 1958’de İstanbul’a dönmesiyle orta öğrenimini Eyüp Lisesi’nde tamamlamıştır. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde tamamlayarak “Bergson’da Özgürlük Problemi” adlı teziyle mezun olmuştur (1966).

1967 yılında Aysel Hanım ile evlenen Alaeddin Özdenören’in bu evlilikten iki oğlu olmuştur. Öğretmenlik kariyerine başlayan Özdenören, çeşitli liselerde ve eğitim enstitüsünde felsefe öğretmenliği yapmıştır. Ancak hayatında büyük bir yıkıma neden olan sekiz yaşındaki oğlu Kerem’in bir trafik kazasında hayatını kaybetmesiyle ailevi sorunlar yaşamış ve eşinden ayrılmıştır.

1985 yılında Pervin Hanım ile ikinci evliliğini yapmıştır ve bu evlilikten bir oğlu olmuştur. Kültür Bakanlığı’nda müşavir olarak görev yapan Özdenören, emekli olduktan sonra Balıkesir’e yerleşmiş ve edebi çalışmalarına burada devam etmiştir. Sanatçı, 26 Haziran 2003 tarihinde gırtlak kanseri nedeniyle Balıkesir’de vefat etmiş ve Balıkesir Başçeşme Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Alaeddin Özdenören’in Edebi Kişiliği

  • Alaeddin Özdenören, edebiyatımızın önemli şair ve yazarları arasındadır.
  • Edebiyat yaşamına şiirle başlamış, II. Yeni şiir akımının etkisi altında kalmış ve özellikle Cemal Süreya’nın şiirinden ilham almıştır.
  • Şiirlerinde genellikle aşk, ayrılık, ölüm, zaman gibi evrensel temaları işlemiş, lirik bir dil kullanmıştır.
  • İlk şiir kitabı “Güneş Donanması“nı 1975 yılında yayımlayan Özdenören, ardından “Yalnızlık Gide Gide” adlı ikinci şiir kitabını 1996 yılında çıkarmıştır. Şiirlerinde duygusal derinlik ve estetik bir anlatımı tercih etmiş, insanın iç dünyasına odaklanmıştır.
  • Özdenören’in edebi kariyeri sadece şiirle sınırlı kalmamış, aynı zamanda deneme ve makale türünde de önemli eserler vermiştir. “Batılılaşma Üzerine”, “İnsan ve İslam”, “Devlet ve İnsan”, “Yakınçağ Batı Dünyası ve Türkiye’deki Yansımalar” gibi deneme kitaplarıyla entelektüel birikimini ve düşünsel derinliğini okuyucularına sunmuştur.
  • Ayrıca şair, edebiyat dünyasında Cahit Zarifoğlu, Mehmet Akif İnan gibi isimlerle yakın ilişkiler içinde olmuş ve onların şiirlerini derinlemesine incelediği çalışmalar yapmıştır. Edebiyat dergilerinde ve gazetelerde köşe yazıları da kaleme almış, fikirlerini toplumla paylaşmıştır.
  • Alaeddin Özdenören, Türk edebiyatına duygusal zenginliği ve düşünsel derinliğiyle önemli katkılarda bulunmuş, eserleri bugün de edebiyatseverler tarafından büyük bir ilgiyle okunmaya devam etmektedir.

Alaeddin Özdenören Eserleri

Şiir 
Güneş Donanması
Yalnızlık Gide Gide
Bütün Şiirler

Deneme
Batılılaşma Üzerine
İnsan ve İslam
Devlet ve İnsan
Yakınçağ Batı Dünyası ve Türkiye’deki Yansımalar
Şiirin Geçitleri
Açılı/yorum
Geleceğin İnsanı

Hatıra
Unutulmuşluklar

Röportaj
Şiir Beni Korkutmuştur

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yıldız Ecevit

Yıldız Ecevit Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı Tam adı Nadide Yıldız Ecevit olan yazar, 28 Ocak 1946’da Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde dünyaya …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir