Nevzat Üstün Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Nevzat ÜstünHayatı

Nevzat Üstün, 1924 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Aliye Hanım ile tüccar Şadi Üstün’ün oğludur. Küçük yaşta ailesinin memleketi olan Kayseri ’ye gitti, ilkokulu Develi ’de bitirdi. Çocukluğunun geçtiği bu şehir, yazarın üzerinde derin izler bıraktı. Ortaöğrenimini Amerikan Koleji, İstanbul Erkek Lisesi ve Boğaziçi Lisesi’nde tamamladı. Öğrenim için gittiği Paris ’te iki yıl kaldı. 1951 yılında Edip Cansever ile birlikte Nokta dergisini çıkardı. Demokrat Parti’nin iktidarda olduğu yıllarda, Cumhuriyet Halk Partisi saflarında politikaya atıldı. Özellikle Kayseri bölgesini köy köy dolaştı. Tanin, Ekspres, Vatan, İkdam, Yeni Tanin, Cumhuriyet ve Yeni Ortam gazetelerinde yazdı. 12 Mart müdahalesinin ardından iki kere gözaltına alındı. İlerleyen dönemde birçok dış geziye katıldı. Bu gezilerde edindiği izlenimlerini kitaplaştırdı. 8 Kasım 1979 tarihinde Bolu yakınlarında geçirdiği bir trafik kazası sonucunda yaşamını yitirdi.

Nevzat Üstün’ün Edebi Kişiliği

  • Çocukluğu saz şairlerinin yoğun olduğu bir yerde geçmiştir. Bu nedenle küçük yaşta sanata ilgi duymaya başlamıştır. Şiir ve öykü türlerinde eserler yazan sanatçının ilk şiiri, henüz on bir yaşındayken bir çocuk dergisinde yayımlanmıştır.
  • Öykü ve şiirleri Kaynak, Yeditepe, Seçilmiş Hikâyeler, Pazar Postası, Yelken, Ataç, Dönem, Yeni Gazete, Yeni Edebiyat, Yansıma gibi gazete ve dergilerde yer almıştır.
  • Gerek öykülerinde gerekse şiirlerinde toplumcu gerçekçi akımın ilkelerine bağlı kalmıştır.
  • İlk şiirlerinde Garip anlayışının, özellikle Oktay Rifat’ın, etkileri açıkça görülmüştür. Garip’i izleyen ara kuşağın başarılı temsilcileri arasında gösterilmiştir.
  • Öykülerini oldukça abartılı bir gerçeklik duygusuyla kaleme almıştır. Dönemin toplumsal sorunlarını, özellikle Kayseri ve Güneydoğu Anadolu insanının yoksulluklar içindeki yaşamını gözlemlerine dayanarak yalın bir anlatımla vermeye çalışmıştır.
  • Öykülerinden çoğu Rusça, Çekçe ve Bulgarcaya çevrilmiştir.
  • Ölümünden sonra ailesi tarafından konan “Nevzat Üstün Şiir ve Öykü Ödülü” 1980’den beri verilmektedir.

Nevzat Üstün Eserleri

Şiir
Oluş
Yaşadığımız Devre Dair Şiirler
Cüceler Çarşısı
Yitikler Kapısı
Güneş Ülkesi
Hey Sen Amerikalı
Köprübaşı
Yeşil Kavak Ağaçları
Beklenen Sabah, (seçme şiirler)

Öykü
Yaşama Duvarı
Almanya Almanya
Çıplak
Akrep Üretim Çiftliği
Çıplak
Boğaların Ölümü

Gezi Yazısı – Röportaj
Sovyetler Birliği’nden Batıya
Karın İçindeki Portakal: İsveç
Üçüncü Bir Dünya
Alamanya Beyleri ile Portekiz Bahçeleri
Çağdaki Sancı
Büyük Şaşkınlık
Güneşin Ağzı
Bunalımlı Günler

Araştırma
Türkiye ’deki Amerika

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ziya Gökalp

Ziya Gökalp Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı Ziya Gökalp, 23 Mart 1876 da Diyarbakır’da doğan büyük Türk şairinin asıl adı Mehmed …