Nezihe Meriç Kimdir, Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Nezihe MeriçHayatı

Nezihe Meriç, 28 Şubat 1925 tarihinde Gemlik’te dünyaya geldi. Tam adı Nezihe Şükran Meriç olan sanatçının Annesi Fatma Muattar Hanım, babası 1800’lerde Kırcaaali’den Edirne’ye göç etmiş bir aileden gelen Mühendis Mehmet Halis Bey’dir. Karayolları mühendisi olan babasının görevi nedeniyle çocukluğu, Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde geçti. 1936’da Ağrı Karaköse İlkokulu’nu bitirdi. Ortaöğrenimini Kırşehir’de tamamladı. Daha sonra 1943’te Eskişehir Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü ile ayni üniversitenin Felsefe bölümlerine devam ettiyse de öğrenimini tamamlamadı. Öğrenim süresinde Verda Ün’le piyano çalıştı. On yıl boyunca Heybeliada İlkokulu’nda müzik öğretmenliği yaptı. 1956’da Salim Şengil’le evlendi. Bu evlilikten bir çocuğu oldu. Salim Şengil’in kurucusu olduğu Dost Yayınları’nın ve Dost dergisinin yönetiminde görev aldı. 2005 yılında eşini kaybeden sanatçı, 18 Ağustos 2009’da İstanbul’da kansere yenik düşerek hayatını kaybetti.

Nezihe Meriç’in Edebi Kişiliği

  • İlk yazısı N. Ufuk imzasıyla İstanbul dergisinde yayımlanmıştır.
  • Edebiyatımızda kadınların hep duygusal olarak ele alınmasına karşı çıkmış, toplumsal yaşamda kendi iç yalnızlığını sürdüren genç kız ve kadınları anlatmadaki başarısı ve sırlı havasıyla ön edebiyat dünyasına yeni bir soluk getirmiştir.
  • Türk toplumunda kadınların yaşadığı sorunların özellikle 80’lerden sonra edebiyatımızda sıkça işlenmesinde sanatçının etkisi büyüktür.
  • Değişik anlatım biçimlerini denediği yapıtlarında kadın ve çocuk sorunlarına yoğunlaştı.
  • İlk üç kitabında, insanların iç içe geçmiş bilinç ve bilinçaltı serüvenlerini işleyen yazar, son kitaplarında toplumsal ve siyasal çalkantılar ortasındaki insanları da konu edinmiştir.
  • Olaydan çok bireyin dünyasına yönelen öykücülüğün başarılı temsilcileri arasında yer aldı.
  • Öyküleri Amerika, Almanya, Fransa ve Rusya’da yayınlanan çeşitli öykü antolojilerinde yer almıştır.
  • Nezihe Meriç, “Korsan Çıkmazı” ile 1962 TDK Roman Ödülü’nü, Bir Kara Derin Kuyu ile 1990 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı ve Yandırma ile de 1998 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü aldı.

Nezihe Meriç Eserleri

Öykü
Bozbulanık
Topal Koşma
Menekşeli Bilinç
Dumanaltı
Bir Kara Derin Kuyu
Yandırma

Roman
Korsan Çıkmazı
Alacaceren
Çisenti

Oyun
Sular Aydınlanıyordu
Sevdican
Çın Sabahta

Çocuk kitapları
Alagün Çocukları
Küçük Bir Kız Tanıyorum
Dur Dünya Çocukları Bekle
Ahmet Adında Bir Çocuk

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ziya Gökalp

Ziya Gökalp Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı Ziya Gökalp, 23 Mart 1876 da Diyarbakır’da doğan büyük Türk şairinin asıl adı Mehmed …