Pertev Naili Boratav Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Pertev Naili BoratavHayatı

Pertev Naili Boratav, 2 Eylül 1907 tarihinde, bugün Bulgaristan sınırında olan Darıdere’de doğmuştur. Asıl adı Mustafa Pertevdir. Babasının kaymakam olması sebebiyle çocukluk ve gençlik dönemi Mudurnu’da geçmiştir. 1927’de İstanbul Erkek Lisesi’ni, 1930’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirmiştir. 1931-1932 yılları arasında Türk edebiyatının en büyük araştırmacılarından Fuat Köprülü’nün asistanlığını yapmıştır.

Türk kültürünün kaynakları arasında en başta halk edebiyatının geldiğine inanan yazar, Anadolu halk kültürü araştırmalarına, aşık geleneğine yönelmiştir.  1941 yılında doçentlik unvanını almış, 1948’de ise profesörlüğe yükselmiştir. Aynı yıl, komünizm propagandası yapmakla suçlanmış yurt dışına gitmek zorunda kalmıştır. Amerika, Fransa ve Almanya’da çalışmalar yaparak Stanford Üniversitesi Türkiye bölümünü kurmuştur. 16 Mart 1998 tarihinde Paris’te hayatını kaybetmiştir.

Pertev Naili Boratav Edebi Kişiliği

  • Pertev Naili Boratav, Türkiye’nin önde gelen folklor ve Halk edebiyatı araştırmacısıdır. 1946 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinde Halkbilim Kürsüsünü kurmuştur.
  • Çeşitli dergilerde yöneticilik yapmıştır.
  • Türk halk hikâyelerini doğuşundan yazılı ve basılı duruma gelinceye kadarki evreleri, hikâye kahramanları ve belli başlı motifler bağlamında ele almış; sosyal çevreyi de dikkate alan yazınsal metin çözümlemeleri yapmıştır.
  • Köroğlu Destanı” isimli eserinde uyguladığı karşılaştırmalı yöntem, dünya destan araştırmacılığının dönüm noktalarından biri olmuştur.
  • Türk masalları ve tekerlemeleri alanında çok önemli çalışmalar yapmıştır.
  • Nasrettin Hoca üzerine detaylı bir inceleme yapmış, fıkralarını derlemiştir.
  • Kitap, makale, bildiri ve ders notları dışında onun, Türk folklor ve halk edebiyatına bir başka katkısı da “Boratav Arşivi” olmuştur. Bu arşiv; 2000 masal, 40 halk hikâyesi, çocuk oyunları, türküler, tiyatrolar, şarkılar, fıkralar, şiirlerden meydana gelen zengin bir içeriğe sahiptir.

Pertev Naili Boratav’ın Eserleri

Köroğlu Destanı
Gökoğlu Destanı
Halk Hikâyeleri ve Halk Hikâyeciliği
Halk Edebiyatı Dersleri
İzahlı Halk Şiiri Antolojisi
Pir Sultan Abdal
Folklor ve Edebiyat I
Folklor ve Edebiyat II
Zaman Zaman İçinde
Az Gittik Uz Gittik
100 Soruda Türk Halk Edebiyatı
100 Soruda Türk Folkloru
Nasreddin Hoca
Le Tekerleme
Bey Böyrek Hikayesine Ait Metinler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yıldız Ecevit

Yıldız Ecevit Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı Tam adı Nadide Yıldız Ecevit olan yazar, 28 Ocak 1946’da Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde dünyaya …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir