Yusuf Atılgan Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı

Yusuf Atılgan, 27 Haziran 1921 tarihinde Manisa’da tahsildar bir babanın oğlu olarak doğdu. Manisa Ortaokulu’nu, parasız yatılı olarak okuduktan sonra Balıkesir Lisesi’ni ve ikinci sınıftan sonra askeri öğrenci olarak devam ettiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Mezun olduktan sonra Akşehir’de bulunan Maltepe Askeri Lisesinde bir yıl edebiyat öğretmenliği yaptı. Gizli siyasi faaliyette bulunduğu iddiasıyla tutuklanarak hapse mahkûm edildi. On ay hapis yattı. 26 Ocak 1946’da serbest kaldıktan sonra öğretmenliği elinden alındı. Manisa’nın Hacırahmanlı köyüne yerleşti; sıradan bir hayatı seçerek evlendi ve uzun süre çiftçilik yaptı. Hacırahmanlı Spor Kulübü’nün kurucuları arasında yer aldı. 1955’te Tercüman gazetesinin açtığı öykü yarışmasında birinciliği kazandı. 1976’da tiyatro oyuncusu Serpil Gence ile ikinci evliliğini yaparak İstanbul’a yerleşti. 1980’den sonra, danışmanlık ve çevirmenlik, kısa bir süre redaktörlük yaptı. Üzerinde çalıştığı “Canistan” adlı romanını tamamlayamadan 9 Ekim 1989’da kalp krizi sonucu İstanbul Moda’daki evinde hayatını kaybetti.

Yusuf Atılgan’ın Edebi Kişiliği

  • Yusuf Atılgan, edebiyat hayatına şiirle başlamış, hikayeleriyle tanınmış, romanlarıyla da geniş kitlelerce sevilmiştir. Türk romanında modern anlatının öncüleri arasında yer alır.
  • Çağdaş bireyin yaşamını, yalnızlık, yabancılaşma, bunalım, uyumsuzluk, hayata tutunamama hayatın saçmalığı gibi temalar çerçevesinde anlattığı roman ve öyküleriyle tanınmıştır.
  • Modern anlatım tekniklerini, bilinçaltı ve psikanalitik ögeleri başarıyla kullanmış; varoluşçu felsefeden etkilenmiştir.
  • İlk romanı Aylak Adam çağdaş bireyin trajedisini yansıtan bir kent romanıdır. Yazar, romanında geçim derdi olmayan, bohem bir hayat yaşayan C. adlı genç bir adamın, gerçek sevginin peşine düştükten sonra uğradığı hayal kırıklığını anlatmıştır.
  • Yazarın ikinci romanı Anayurt Oteli’nde, kentli bireyin yalnızlığı, Zebercet tipiyle kasabaya taşınmıştır. Aylak Adam’ın C.’si gibi, Anayurt Oteli’nin Zebercet’i de sevgiyi arayan bir kişidir. Ancak yalnızlığını kimsesizlik olarak yaşayan Zebercet’in bu kimsesizliği giderek çözümsüzlüğe, bunalıma, en sonunda da cinayet ve intiharla noktalanan bir trajediye dönüşür. Bu eser 1987’de, Ömer Kavur tarafından aynı adlı sinemaya uyarlanmıştır.

Yusuf Atılgan Eserleri

Roman
Aylak Adam
Anayurt Oteli
Canistan (tamamlanamadı)

Hikâye
Bodur
Minareden Öte
Eylemci
Ekmek Elden Süt Memeden (Çocuk Kitabı)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ziya Gökalp

Ziya Gökalp Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı Ziya Gökalp, 23 Mart 1876 da Diyarbakır’da doğan büyük Türk şairinin asıl adı Mehmed …