Lale Müldür Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Lale MüldürHayatı

Lale Müldür, 1956 yılında Aydın’da doğmuş, öğretmen bir anne ve akademisyen bir babanın çocuğudur. İlk ve ortaöğrenimini İstanbul’da tamamlayan Müldür, Teşvikiye Nilüfer Hatun İlkokulu ve Robert Kolej mezunudur. Lise sonrası şiir bursu ile İtalya’ya gitmiş, ODTÜ’de ekonomi okuduktan sonra Manchester Üniversitesi’nde lisansını tamamlamış ve Essex Üniversitesi’nde edebiyat sosyolojisi üzerine yüksek lisans yapmıştır.

1983’te Belçikalı ressam Patrick Jacquart Claeys ile evlenmiş, bu evlilik on iki yıl sürmüştür. İstanbul’a döndükten sonra edebi kariyerine devam etmiş ve TRT’de “Yeşil Elma” programında çalışmıştır. İlk şiiri “Kadın Portreleri” 1980’de yayımlanmıştır. Şiir, yazı ve çevirileri çeşitli dergilerde yer almış, yurtdışında Türkiye’yi temsil etmiştir. Ödüllü şiir kitapları yazmış, şiirleri birçok dile çevrilmiş ve bestelenmiştir. Hâlen İstanbul’da yaşamaktadır ve çalışmalarını burada sürdürmektedir.

Lale Müldür’ün Edebi Kişiliği

  • Türk şiirinin lirizm birikimleriyle ilintisiz, imge ya da görüntü düzeyinden çok beslendiği farklı kültürlerdeki kavramlar ve kaynaklar üzerine kurulu 1980 Sonrası Türk şiirinin köşe taşlarından sayılan bir şiiri vardır.
  • Mistik-metafizik şiir anlayışına uygun eserler vermiştir.
  • Lale Müldür’ün İlk şiirleri 1980’de Yazı ve Yeni insan dergilerinde yayımlanmıştır.
  • Şiirlerinden bazıları bestelendi ve filmlerde kullanıldı.
  • Şiirlerinden bir seçki “Water Music” adıyla Dublin’de yayımlandı.
  • Fransız ressam Colette Deblé’nin resimleri üzerine yazdığı şiirler ise Fransız Enstitüsü’nden “Yağmur Kızı Böyle Diyor” adıyla Fransızca yayımlandı.
  • Edebiyat kariyerinde romana da yer veren Lâle Müldür’ün bu türdeki eseri Bizansiyya (2007), yeni bir zaman ve mekân yaratma amacını taşımıştır. Bizans ve Konstantiniyye’nin birleşiminden doğan Bizansiyya, günümüz İstanbul’unda geçen, yarı ütopik ama canlı ve hedonist bir şehir olarak tasvir edilir; trajediler, entrikalar ve dizginlenmemiş ihtiraslarla dolu bir diyar…
  • Kaşgarlı Mahmut’un “Divanü Lügati’t-Türk” isimli eserini Fransızcaya çevrilmiştir.

Lale Müldür Eserleri

Şiir
Uzak Fırtına
Voyıcır II
Seriler Kitabı
Kuzey Defterleri
Buhurumeryem
Divanü Lügati’t-Türk
Saatler/Geyikler
Ultrazon’da Ultrason
Güneş Tutulması
Medine ve Kavun Likörü
Destina
Anne’ye Ayetler ve O’nun Postmortem Alametleri
Siyah Sistanbul
Yağmur Kızı Böyle Diyor
Tehlikeliydi, Biliyordum
Kadınesk

Deneme
Haller Leyla
Anne Ben Barbar Mıyım?

Roman
Bizansiyya

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ziya Gökalp

Ziya Gökalp Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı Ziya Gökalp, 23 Mart 1876 da Diyarbakır’da doğan büyük Türk şairinin asıl adı Mehmed …