Latife Tekin Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Latife TekinHayatı

Latife Tekin, 1957 yılında Kayseri’nin Bünyan ilçesinde dünyaya geldi. 1966’da İstanbul’a taşınan Tekin ailesi, şehrin gecekondu bölgelerinden birine yerleşti. Latife Tekin, bu taşınmanın ardından yoksulluk ve gecekondu yaşamının zorluklarıyla başa çıkmaya çalıştı. Yedi çocuklu bir ailede liseyi bitiren tek kişi olan Tekin, ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1974’te Beşiktaş Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra, 1976-1977 yıllarında yaklaşık bir buçuk yıl İstanbul Telefon Başmüdürlüğü’nde memur olarak çalıştı. Doğum nedeniyle işinden ayrıldı ve geri dönmeyerek yazarlıkla ilgilenmeye başladı.  “Sevgili Arsız Ölüm” adlı romanıyla ün kazandı. Bodrum Gümüşlük’te bir “Edebiyat Evi” projesi başlattı. Günümüz Türk edebiyatının önde gelen kadın yazarları arasında gösterilmektedir.

Latife Tekin’in Edebi Kişiliği

  • Latife Tekin, kendine özgü üslubu, anlatım tekniği ve romana yaklaşımıyla çağdaşları arasında öne çıkmıştır.
  • Popüler ve tartışmaya açık konular üzerine oturttuğu siyasal içerikli romanlarıyla dikkat çekmiştir.
  • Sanatçı, klasik romana özgü nitelikleri özellikle zaman ve mekânın gereksizliğini vurgulayarak kişilerin ruhsal durumlarını, eylemlerini sebep-sonuç ilişkisine göre kurgulamıştır.
  • Gabriel Garcia Marquez’in “Büyülü Gerçekçilik” anlayışından etkilenmiştir.
  • Eserleri İngiliz, Alman, Fransız, İtalyan, Farsça ve Hollanda dillerine çevrilmiştir.
  • “Sevgili Arsız Ölüm” adlı kendi yaşamından izler taşıyan eseriyle roman türünün sınırlarını zorlayarak ve geleneksel roman anlatımını modern romana uyarlayarak fantastik romanın yolunu açmıştır. Anadolu köy yaşamını ve insanlarını masalımsı bir hava içinde ele aldığı bu eserinde; kentin kenar semtlerinde fabrika atıkları ile çöp yığınları içinde yaşamlarını sürdürmeye çalışan köyden kente göçmüş bir ailenin hurafelerle şekillenmiş yaşamını, zamanla aydınlanan bireylerin aileden kopuşunu ironik ve masalımsı bir üslupla anlatır.
  • “Berci Kristin Çöp Masalları” romanında yoksulluğu masal ögeleri ve soyutlamalarla zenginleştirerek okuyucuya sunmuştur.
  • “Unutma Bahçesi” adlı romanıyla yazıldığı dönemin (2004) sanat ortamını ve siyasal olaylarını ele almıştır. Eser, 2005 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştür.
  • “Bir Yudum Sevgi” adlı senaryosu 1984’te Atıf Yılmaz tarafından filme çekilmiştir. 22. Altın Portakal Ödülü’nü alan film, 1986’da Uluslararası İstanbul Sinema Günleri’nde en iyi film seçilmiştir.

Latife Tekin Eserleri

Roman
Sevgili Arsız Ölüm
Berci Kristin Çöp Masalları
Gece Dersleri
Buzdan Kılıçlar
Aşk İşaretleri
Ormanda Ölüm Yokmuş
Unutma Bahçesi
Rüyalar ve Uyanış
Muninar

Senaryo
Bir Yudum Sevgi

Anı
Gümüşlük Akademisi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ziya Gökalp

Ziya Gökalp Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı Ziya Gökalp, 23 Mart 1876 da Diyarbakır’da doğan büyük Türk şairinin asıl adı Mehmed …