Murat Menteş Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Murat MenteşHayatı

Murat Menteş, 21 Eylül 1974 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiş ve burada ilk, orta ve lise eğitimini tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde öğrenim görmüş ancak eğitimini yarıda bırakmıştır. Edebiyat dünyasına sahaflık yaparak ve çeşitli gazete, dergi ve yayınevlerinde çalışarak adım atmıştır. Gerçek Hayat dergisinin yazı işleri müdürlüğünü üstlenmiş ve Klark adlı kültür sanat programını TVNET’te sunmuştur. Ayrıca Standart FM’de Nunchaku programını hazırlayıp sunmuş ve Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır. Afillifilintalar.com sitesinde de yazıları yayımlanmıştır. Hâlen İstanbul’da yaşayan sanatçı, yazı çalışmalarını sürdürmekte ve edebiyat dünyasında yeni projeler üzerinde çalışmaktadır.

Murat Menteş’in Edebi Kişiliği

  • Şiir, deneme ve roman türlerinde eserler vermiştir.
  • Şiirleri Gerçek Hayat, Yedi İklim, Şehrengiz, Dergâh, Atlılar ve Kökler gibi dergilerde yayımlanmıştır. İlk şiir kitabı “Kuzgun’un Gölgesi” ve sonrasında “Garanti Karantina” adlı iki şiir kitabı bulunmaktadır.  Şiirlerinde hitabi-retorik tarzını ve güncel meselelere ironik yaklaşımını ön plana çıkarmıştır.
  • Romanlarıyla da dikkat çeken Murat Menteş’in ilk romanı “Dublörün Dilemması”, canlı anlatımı ve ince felsefi derinliğiyle edebiyatseverler tarafından takdir edilmiştir. “Korkma Ben Varım” adlı romanı, aşk, dostluk, intikam gibi temaları işleyerek geniş bir okuyucu kitlesi edinmiştir. Bu eseriyle 2009 Türkiye Yazarlar Birliği Roman Ödülü’ne layık görülmüştür. “Ruhi Mücerret”  isimli postmodern romanı ise teknolojinin insan yaşamına etkilerini ve kişisel travmaları ele almıştır.
  • Deneme türünde de başarılı eserlere imza atan Menteş’in “Kaosa Mütevazı Bir Katkı” ve “Aynalı Barikatlar” adlı kitapları bulunmaktadır. Son olarak “Derde Deva Randevu” adlı eserinde ise çeşitli yazarlarla hayali söyleşiler yaparak edebiyat dünyasına farklı bir bakış açısı getirmiştir.
  • Sanatçı, edebiyat kariyerindeki yenilikçi yaklaşımları ve çok yönlü eserleriyle Türk edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Teknolojinin insan yaşamına etkilerini ve kişisel travmaları ele alan bu romanıyla da edebiyat eleştirmenlerinden olumlu tepkiler almıştır.

Murat Menteş Eserleri

Şiir
Kuzgun’un Gölgesi
Garanti Karantina

Deneme
Kaosa Mütevazı Bir Katkı
Aynalı Barikatlar

Roman
Korkma Ben Varım
Antika Titanik
Dublörün Dilemması
Ruhi Mücerret
Fink
Afili Hafiye

Diğer
Derde Deva Randevu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yıldız Ecevit

Yıldız Ecevit Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı Tam adı Nadide Yıldız Ecevit olan yazar, 28 Ocak 1946’da Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde dünyaya …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir