Yavuz Bülent Bakiler Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Yavuz Bülent BakilerHayatı

Yavuz Bülent Bakiler, 23 Nisan 1936 tarihinde Sivas’ta doğmuş ve ailesi Karabağ’dan Anadolu’ya göç eden Karabağî ailesindendir. İlkokulu Sivas’ta bitirip, lise eğitimini Gaziantep ve Malatya’da tamamlamış, 1960 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Çeşitli gazetelerde çalıştıktan sonra, Metal-İş Federasyonu’nda ve TRT’de görev almış, kısa bir süre Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğretmenlik yapmıştır. 1968-1973 yıllarında Sivas’ta avukatlık yapmış ve Adalet Partisi Sivas İl Başkanı olmuştur. Ayrıca, KYK ve Toprak ve Tarım Reformu Müsteşarlığı’nda ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda çeşitli görevlerde bulunmuş, 1993 yılında emekli olmuştur. Ayşe Hanım ile evlenmiş ve iki çocuk sahibi olmuştur. Emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleşmiştir. Farklı seçim dönemlerinde Adalet Partisi ve Milliyetçi Demokrasi Partisi Sivas milletvekili adayı olsa da seçilememiştir.

Yavuz Bülent Bakiler’in Edebi Kişiliği

  • Yavuz Bülent Bakiler, çocukluğunda Sivas’ta halk ozanlarına imrenerek şiir yazmaya başlamış ve ilk şiiri “Sır” Malatya Lisesi dergisinde yayımlanmıştır. Kız kardeşinin ölümü üzerine yazdığı şiirler ise 1953 yılında Türk Sanat dergisinde yayımlanmıştır.
  • Serbest vezinli şiirleri ile edebiyat camiasına girmiştir ve birçok edebî, eleştirel, kültürel, siyasî ve fikrî yazı kaleme almıştır.
  • Halk ozanlarının ve annesinin anlattığı hikâyelerden etkilenmiştir. İlk şiir kitabı “Yalnızlık” 1962’de yayımlanmış, sonrasında “Duvak” ve “Seninle” adlı kitapları çıkmıştır.
  • Şiirlerinde toplum, kültür, aşk ve yalnızlık temaları ön plandadır.
  • Hem hece vezninde hem de serbest vezinde şiirler yazmış, sade ve açık bir dil kullanmıştır.
  • Bakiler, gazetecilik ve yazarlık kariyerine de önem vermiş, birçok gazete ve dergide yazılar yayımlamıştır.
  • “Üsküp’ten Kosova’ya” ve “Türkistan Türkistan” adlı gezi kitapları ve çeşitli monografik eserleri bulunmaktadır. Ayrıca, TRT’de radyo ve televizyon programları yapmış, ödüller kazanmıştır.

Yavuz Bülent Bakiler Eserleri

Şiir
Yalnızlık
Duvak
Seninle
Harman (Bütün şiirleri)

Antoloji
Şiirimizde Ana
Sivas’a Şiir

Hatıra
Gidenlerin Ardından
Unutamadıklarım: Hatıralar Işığında Cumhuriyet Tarihi Okumaları I
Gönlümdekiler ve Ötekiler: Hatıralar Işığında Cumhuriyet Tarihi Okumaları I
Kılıçlar ve Kalemler

Biyografi
İsmail Efendi
Âşık Veysel: Hayatı ve Şiirleri
Elçibey – Azerbaycan’ın Unutulmaz Lideri
Serdengeçti Geldi Geçti
Arif Nihat Asya

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ziya Gökalp

Ziya Gökalp Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı Ziya Gökalp, 23 Mart 1876 da Diyarbakır’da doğan büyük Türk şairinin asıl adı Mehmed …