Ayşe Kulin Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Ayşe KulinHayatı

Ayşe Kulin, 26 Ağustos 1941 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Dedesi Boşnak Beyi Zeki Salih Kulin ailesiyle birlikte Balkan Savaşları nedeniyle İstanbul’a göç etmişti. Babası Muhittin Kulin, Almanya’da eğitim görmüş bir inşaat mühendisidir ve cumhuriyet kalkınmasında önemli bir rol üstlenmiştir. Anne tarafından ise Çerkez’dir. Annesi Sitare Hanım, Osmanlı nazırlarından Ahmet Reşat Paşa’nın torunudur. Babasının işi nedeniyle ilkokulu bitirinceye kadar Ankara’da yaşayan sanatçı, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji Edebiyat bölümünü bitirdi. Londra’da sosyoloji alanındaki yüksek öğrenimini tamamlamadan yurda döndü. Çeşitli gazete ve dergilerde editör ve muhabir olarak çalıştı. Uzun yıllar televizyon, reklam ve sinema filmlerinde sahne yapımcısı, sanat yönetmeni ve senarist olarak görev yaptı. İlk kitabı Güneşe Dön Yüzünü 1984 yılında yayımlandı. 2007 yılının Kasım ayında UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi oldu. Nefes Nefese adlı romanı, 2016’da İtalya’nın en prestijli roman ödüllerinden Premio Roma’da en iyi yabancı roman dalında ödüle layık görüldü. Günümüz Türk edebiyatının en çok okunan yazarları arasındadır.

Ayşe Kulin’in Edebi Kişiliği

  • Ayşe Kulin, “Güneşe Dön Yüzünü” isimli öykü kitabıyla edebiyat dünyasına girmiştir.
  • Roman, hikâye, biyografi ve deneme türlerinde eserler yazmıştır.
  • Biyografi ve belgesel tarzda yazdığı romanlarıyla ünlenmiştir.
  • Biyografik tarzda yazdığı ilk romanı “Adı Aylin”de Giritli bir ailenin kızı olan Aylin Devrimel’in prenseslikten ABD ordusundaki albaylık görevine uzanan fırtınalı yaşamını anlatır.
  • Yine biyografik özellik taşıyan “Füreya”da kadın seramik sanatçısı Füreya’nın zengin ve renkli ayrıntılarla dolu yaşamını konu edinir.
  • Boşnak-Sırp çatışmasının bir fon olarak kullanıldığı “Sevdalinka” adlı romanında kadın kahramanın bakış açısından kadın-erkek ilişkisini, yanlış evlilikleri, Türkiye’nin 90’lı yıllardaki siyasi ve sosyal olaylarını ele alır.
  • Belgesel roman özelliği taşıyan “Köprü”de farklı İnançlara sahip Mevlüt ve Esma’nın ilişkileri çevresinde Kemaliye köprüsünün yapım aşamaları, Başbağlar’a yapılan terörist saldırılar ve Erzincan valisinin bürokrasiyle mücadelesine yer verir.
  • Nefes Nefese” adlı eserinde II. Dünya Savaşı sırasında yüzlerce Yahudi’yi soykırımdan kurtaran başarılı bürokratları anlatır.
  • Foto Sabah Resimleri” isimli eseriyle Haldun Taner Öykü Ödülü ve Sait Faik Hikâye Armağanı’nı almıştır.

Ayşe Kulin Eserleri

Roman
Adı: Aylin
Sevdalinka
Füreya
Köprü
Nefes Nefese
Gece Sesleri
Bir Gün
Veda
Umut
Türkan
Gizli Anların Yolcusu
Bora’nın Kitabı
Dönüş
Handan
Tutsak Güneş
Kanadı Kırık Kuşlar
Kördüğüm
Son
Her Yerde Kan Var
Hazan

Hikâye 
Güneşe Dön Yüzünü
Geniş Zamanlar
Foto Sabah Resimleri
Bir Varmış Bir Yokmuş

Biyografi
Bir Tatlı Huzur
Babama (Otobiyografi)

Deneme
İçimde Kızıl Bir Gül Gibi

Araştırma – Derleme
Kardelenler
Taş Duvar Açık Pencere

Çocuk Kitabı
Sit Nene`nin Masalları

Hatıra
Hayat Dürbünümde Kırk Sene
Taksiii
Hayal

Şiir
Saklı Şiirler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ziya Gökalp

Ziya Gökalp Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı Ziya Gökalp, 23 Mart 1876 da Diyarbakır’da doğan büyük Türk şairinin asıl adı Mehmed …